Jeszcze całkiem niedawno, głównym rozwiązaniem, jakie było oferowane dla klatek schodowych, z których miały korzystać osoby niepełnosprawne, były windy. Niestety, z reguły zabierają one sporo miejsca, dodatkowo są zamontowane tylko w tej jednej przestrzeni, a to oznacza, że nie ma możliwości wykorzystywania ich w innej sytuacji, nie mówiąc o tym, że nie wszystkie klatki schodowe przystosowane są do tego typu rozwiązań. Na szczęście obecnie coraz częściej wykorzystywany jest schodołaz dla niepełnosprawnych. Jest to urządzenie, które zabiera niewiele miejsca, dodatkowo może być jeszcze składany, co oznacza, że w razie konieczności zawsze będziemy mogli go zabierać ze sobą. To z kolei oznacza, że będziemy mogli z niego znacznie częściej korzystać, a więc, taki zakup z pewnością będzie korzystniejszy i bardziej opłacalny. Dodatkowo istotne jest to, że schodołaz dla niepełnosprawnych nie tylko będzie w stanie pokonać proste stopnie o różnym kącie nachylenia, ale również będzie w stanie pokonać schody kręcone.

Dlaczego schodołaz dla niepełnosprawnych jest tak świetnym rozwiązaniem

Taki schodołaz dla niepełnosprawnych powinien znajdować się w każdym urzędzie, w każdej firmie, w każdej instytucji, w której mogą się pojawić osoby niepełnosprawne. Co więcej, jeśli w domu mamy taką osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim, mamy schody w różnych miejscach i nie chcemy na każdych z nich montować wind, co jest kosztowne i zabiera sporo miejsca, to taki schodołaz dla niepełnosprawnych będzie idealnym rozwiązaniem. Będziemy mogli go używać na każdych schodach, w zależności od tego, gdzie akurat będzie potrzebny, bez konieczności montowania go tam na stałe. Co więcej, jeśli będziemy się wybierali na wycieczkę i będziemy podejrzewali, że będą tam schody do pokonania, to taki schodołaz dla niepełnosprawnych sprawdzi się idealnie. Jest niewielki, a więc zmieści się w bagażniku, co dodatkowo jest jego atutem.

Taki schodołaz dla niepełnosprawnych nie jest skomplikowany w użyciu

Niesamowitą zaletą tego urządzenia jest również fakt, że jest ono bardzo proste w użyciu.

Wystarczy przymocować do niego wózek, ustawić go pod odpowiednim kątem i możemy korzystać ze schodów. Co więcej jeśli będziemy stosować schodołaz dla niepełnosprawnych, nie będziemy musieli już wnosić takiego wózka po schodach, a to oznacza, że nie będziemy potrzebowali żadnej osoby z zewnątrz, a osoba niepełnosprawna, będzie mogła się przemieszczać z większą godnością. Jeśli będziemy stosować schodołaz dla niepełnosprawnych, to potrzebny będzie tylko ktoś, kto pójdzie za tym wózkiem, tak aby go asekurować, choć cały ciężar utrzymania wózka i osoby niepełnosprawnej będzie spoczywał na tym urządzeniu. Warto mieć świadomość, że oferowany może nam być schodołaz dla niepełnosprawnych kroczący i gąsienicowy. Warto wcześniej wypożyczyć każdy z nich i sprawdzić, który będzie się lepiej sprawdzał w naszym przypadku. Powinniśmy mieć świadomość, że jeśli zainteresował nas taki schodołaz dla niepełnosprawnych, to mamy kilka możliwości, aby go posiadać. Z jednej strony możemy go wypożyczyć. Takie rozwiązanie jednak może sprawdzić się tylko przez pewien czas, gdy będziemy chcieli wypróbować takie urządzenie i sprawdzić, czy faktycznie będzie dla nas dobrą propozycją. Na dłuższy czas może się okazać, że koszt takiego wypożyczenia, będzie zbyt wysoki. Dlatego też warto wiedzieć, że schodołaz dla niepełnosprawnych możemy kupić. Jest to koszt kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od tego, jaki jego rodzaj wybierzemy. Jeśli nie posiadamy takiej ilości pieniędzy, to możemy się zorientować, czy nie będzie przysługiwało nam dofinansowanie.

Może się wówczas okazać, że większość potrzebnej kwoty otrzymamy z dofinansowania, co sprawi, że poruszanie się na wózku inwalidzkim po schodach nie będzie już stanowiło większego problemu.