Najbardziej zaawansowanym sposobem na wprowadzanie zmian w wyglądzie jest wykonanie operacji plastycznej. Można powiedzieć, że to swego rodzaju ostatnia deska ratunku dla osób, którym mniej inwazyjne metody nie są w stanie pomóc. Wszelkiego rodzaju zniekształcenia czy nieestetyczne zmiany będące wynikiem chorób, urazów czy oparzeń nie dają się zlikwidować na drodze aplikowania leków. W przypadku oparzeń pewne pole manewru istnieje, intensywność blizn można niwelować, jednakże wszystko to jest w pewnym sensie środkiem zastępczym, który rzadko kiedy daje pacjentowi pełną satysfakcję. Kiedy tak się dzieje, należy iść krok dalej – i jest to krok naprawdę spory.

Oznacza bowiem daleko idącą zmianę w fizycznym wyglądzie człowieka. Nie każdy ośrodek, w którym medycyna estetyczna stanowi jeden z motywów przewodnich, podejmuje się wykonywania konkretnych operacji plastycznych. To bowiem domena chirurgów, a ci działają zazwyczaj na gruncie klinik oraz szpitali. W Polsce ten sektor usług medycznych rozwinął się naprawdę dobrze i bez problemu uda się znaleźć placówki prywatne w większych miastach, w których pole do wykonywania nawet najbardziej złożonych operacji jest szerokie. Tu kolejna ważna uwaga – plastyka to nie tylko zabiegi związane z twarzą, ale w gruncie rzeczy z każdą bez wyjątku częścią ciała.

Różne typy ingerencji plastycznych w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentów Weźmy za przykład plastykę piersi, na którą decydują się niektóre kobiety, ale również osoby transpłciowe, które chcą zmienić swój wygląd adekwatnie do posiadanej tożsamości. Przez wiele lat zabiegi powiększania piersi kojarzyły się z zachciankami gwiazd filmowych czy modelek, jednakże realia są zgoła odmienne. W wielu sytuacjach modyfikacje w obszarze piersi mają bardzo konkretne uzasadnienie estetyczne. Defekty biustu potrafią frustrować wiele pań, obniżając jakość ich życia seksualnego i zaniżając samoocenę. W takich przypadkach wykonanie operacji nie powinno wzbudzać żadnych kontrowersji.

Niektóre z zabiegów tego typu mogą być nawet refundowane przez NFZ w ramach świadczeń finansowych z ubezpieczenia zdrowotnego. Poza biustem modyfikuje się też pośladki, bardzo specyficzną i zaawansowaną postacią ingerencji chirurgicznych jest waginoplastyka, w więc mówiąc dosłownie – operacje plastyczne waginy i sromu. Czasami istnieją wskazania poporodowe lub wynikające z przebytych urazów, które wpłynęły ujemnie na wygląd kobiecych miejsc intymnych. Jest rzecz jasna także cała pula zabiegów wykonywanych w obrębie twarzy. Nos, czoło, usta, policzki – wszystkie te elementy można modyfikować na drodze zabiegów chirurgicznych.

Medycyna estetyczna zostawia specjalistom wielkie pole do popisu – grunt, aby wszystko w tym aspekcie zawsze bazowało na realnych przesłankach medycznych.