www.zzg.zgora.pl www.ekranwmroku.pl

Gustave Eiffel to architekt o najbardziej znanym nazwisku w historii wysokich budowli. Mało jest bardziej znanych konstrukcji na świecie niż Wieża Eiffla.

Można by nawet zaryzykować stwierdzenie, że zdecydowana większość mieszkańców naszej planety zna ten obiekt i doskonale kojarzy jego charakterystyczny kształt. Wieża Eiffla ma 324 metry wysokości i powstała w 1889 roku.

W czasach, gdy ją wybudowano, była najwyższym obiektem na świecie. Aktualnie wciąż robi wrażenie, chociaż nawet w samej Francji zajmuje piąte miejsce pod względem wysokości.

Jest natomiast najwyższa w Paryżu. Wieża Eiffla to prawdziwa gratka dla miłośników architektury – nic dziwnego, powstawała właśnie po to, by zaprezentować myśl techniczną Francji końca XIX wieku.

Był to obiekt typowo pokazowy, symbol potęgi Francji. Wieża jest wykonana z żelaza, a sam Eiffel zajmował się budową torowisk.

Co ciekawe, obiekt od początku był planowany jako tymczasowy, jednak główny projektant walczył o odstąpienie od planów rozbiórki. Wysoka wieża okazała się przydatna w trakcie I Wojny Światowej.