Nie ulega wątpliwościom, że różnego rodzaju rehabilitacje i zabiegi mające poprawić jakość naszego zdrowia, są bardzo drogie. Z tego powodu warto wiedzieć, że możemy odliczyć te wydatki od dochodu, dzięki czemu uzyskamy pieniądze na rehabilitację w kolejnym roku. Dlatego też warto wiedzieć, że oferowane są ulgi rehabilitacyjne. Warto sprawdzić czy czasami nie przysługują również nam, bo może się okazać, że dzięki temu łatwiej będzie nam zadbać o nasze zdrowie.

Dla kogo?

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić dla kogo oferowane są takie ulgi rehabilitacyjne, abyśmy mogli sprawdzić czy i my mieścimy się w tej grupie. Przede wszystkim taka ulga rehabilitacyjna przyznawana jest osobom, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, jak i tym, które co miesiąc uzyskują rentę z powodu całkowitej albo częściowej niezdolności do pracy. Co więcej z takiej ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać także podatnicy, którzy są opiekunami osób niepełnosprawnych, a więc m.in.

dziecko, pasierb, rodzice, teściowie, rodzeństwo, synowa bądź zięć. Jednak można to zrobić, jeśli dochody tych niepełnosprawnych osób nie przekroczyły wysokości dwunastokrotności kwoty renty socjalnej, jaka obowiązuje w grudniu roku podatkowego. W roku 2020 wynosiła ona 14 400 zł.

Co można odliczyć?

Oczywiście trzeba jeszcze wiedzieć, co możemy odliczyć. W całości wydaną kwotę możemy odliczyć za przystosowanie mieszkania, opłaty za zabiegi rehabilitacyjne czy zakup odpowiedniego sprzętu, jak i pobyt na turnusie rehabilitacyjnym. Maksymalnie uznaną kwotę możemy odliczyć za opłacenie przewodników dla osób niewidomych, używanie samochodu czy leki, które zostały zapisane przez specjalistę. Oczywiście, żeby móc skorzystać z takiej ulgi rehabilitacyjnej będziemy potrzebowali dokumenty, które potwierdzą nasze wydatki. Koniecznie zobaczmy co możemy tutaj zyskać, komu przysługuje taka ulga rehabilitacyjna i w jakiej wysokości możemy to wszystko odliczyć.

Warto z tego skorzystać, ponieważ zyskujemy pieniądze na kolejne wydatki.