Większość ludzi miała do czynienia z bólem pleców, jednak warto mieć świadomość, że może się tutaj pojawić także rwa kulszowa. Jest to zespół objawów, które wywołane są przez nerw kulszowy, który doznał uszkodzenia. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, a to oznacza, że warto się udać do lekarza, aby mógł on nas zbadać i określić, jaki sposób leczenia będzie najlepszy w naszym przypadku. Może się jednak okazać, że nie będziemy chcieli udać się do specjalisty, bo na początek będziemy chcieli sobie z tym poradzić sami. To oznacza, że warto sprawdzić co możemy zrobić w domowych warunkach, aby rwa kulszowa jak najszybciej przestała nam dokuczać.

Słuchajmy organizmu

Przede wszystkim jeśli dopadnie nas rwa kulszowa, to powinniśmy słuchać organizmu. Jeśli pomaga nam leżenie na brzuchu z uniesionym tułowiem, to powinniśmy leżeć. Jeśli jednak czujemy, że odczuwamy mniejszy ból, gdy chodzimy pochyleni, to warto chodzić.

Do tego w miarę możliwości powinniśmy starać się być aktywni, bo wówczas mniej skupiamy się na bólu, a to oznacza, że mniejsze są również zmiany w naszej psychice i łatwiej przychodzi nam radzenie sobie z tą sytuacją, która z pewnością łatwa nie jest. Jeśli rwa kulszowa się powtarza, warto zaopatrzyć się w narzędzia, które ułatwią nam życie, jak chociażby w długą łyżkę do butów, abyśmy nie musieli się zbyt mocno schylać.

Nie lekceważmy wizyty u lekarza

Pamiętajmy, że im szybciej wyleczymy rwę kulszową tym będzie lepiej. Dlatego nie powinniśmy lekceważyć wizyty u lekarza. On przeprowadzi odpowiednie badania, dodatkowo może nam zaaplikować zastrzyk przeciwzapalny, jak również zalecić odpowiednią rehabilitację. Dzięki niej będziemy również wiedzieli co robić, aby minimalizować ryzyko wystąpienia rwy kulszowej, chociażby poprzez właściwie dobrane ćwiczenia. Warto mieć świadomość, że rwa kulszowa może powracać. Co więcej będzie trwała od kilku dni, do nawet kilku tygodni.

Dlatego im szybciej podejmiemy odpowiednie kroki, które będą miały jej przeciwdziałać, tym będzie lepiej.