W Polsce przyjmuje wielu lekarzy ortopedów i to fakt. Jednakże pojawia się pytanie o to, do kogo tak naprawdę warto się udać. Wszak opinie na temat poszczególnych specjalistów są mocno zróżnicowane, co jest czymś naturalnym. Nie każdy z lekarzy musi oferować równie wysoki poziom przygotowania merytorycznego, duży wpływ na oceny ma też stosunek do pacjenta czy atmosfera wizyt. Trzeba podkreślić, że ortopedia jest dziedziną szalenie złożoną i nie ma można jej traktować w sposób jednoznaczny. Nie chodzi w niej wszakże tylko o złamania kości, ale o znacznie więcej.
Są też inne standardowe pytania, które zadają sobie potencjalni pacjenci. Czy lepiej udać się do ortopedy prywatnie, czy może lepiej skorzystać ze wsparcia poradni w publicznym szpitalu? Ta druga opcja wchodzi w grę jedynie wtedy, gdy dana osoba jest ubezpieczona w ramach świadczeń NFZ. Dotyczy to osób zatrudnionych na umowy o pracę, a także zarejestrowanych bezrobotnych czy emerytów. Niestety, nie wszystko w tym systemie funkcjonuje w sposób satysfakcjonujący. Jeśli uda nam się zarejestrować w poradni ortopedycznej, musimy liczyć się z długim czasem oczekiwania na wizytę. Bywa, że są to nawet miesiące czekania, co wielu pacjentów zniechęca.
Wtedy bardziej opłaca się wydać pieniądze i skorzystać z porady prywatnej, zwłaszcza gdy sprawa jest pilna. Osoby nieubezpieczone nie mają wyjścia i muszą leczyć się na rynkowych zasadach. Ludzie mają znaczenie, ale wybór typu placówki także Dużym plusem poradni prywatnych jest zdecydowanie lepszy model traktowania pacjenta, który nie jest postrzegany jako zbędny element. Niestety w realiach państwowej opieki zdrowotnej normą jest nie tylko długie oczekiwanie na świadczenia, ale także przedmiotowe traktowanie ze strony personelu – lekarzy i pielęgniarek. Oczywiście czynnik ludzki ma w tym kontekście niemałe znaczenie i może się okazać, że mimo państwowego ośrodka atmosfera będzie bardzo miła, a opieka stanie na wysokim poziomie w każdym aspekcie. Prywatna obsługa zwykle jest jednak lepiej oceniana, nie tylko w kontekście ortopedii, ale każdej innej gałęzi medycyny.
Dzisiaj ortopedia ma do dyspozycji wiele nowoczesnych rozwiązań, które znacząco ułatwiają efektywną i dokładną diagnostykę. Zaplecze sprzętowe pozwala również na wykonywanie zabiegów, które dają szansę na szybszy powrót do zdrowia i przede wszystkim na wyeliminowanie poważnych komplikacji. Operacje na stawach są szczególnie problematyczne. Stawy kolanowy czy łokciowy są trudne w leczeniu z uwagi na swoją złożoność i wysokie ryzyko powikłań. Stąd wiele osób w miarę swoich możliwości finansowych decyduje się powierzać takie operacje prywatnym klinikom. Generuje to określone koszty, czasami bez możliwości choćby częściowej refundacji z NFZ, ale szansa na sukces w leczeniu nierzadko rośnie.