Musimy mieć świadomość, że nasz organizm reaguje na różne zmiany, które pojawiają się w naszym życiu i otoczeniu. Co więcej, nie wszystkie będą na niego wpływały w pozytywny sposób, a to oznacza, że będzie on nam wówczas wysyłał sygnały, aby zwrócić na siebie naszą uwagę i zmusić nas do przyjrzenia się temu, w jaki sposób żyjemy. Dlatego też warto wiedzieć czym są problemy z równym biciem serca.

Czasami mogą być one tylko chwilowe i wywołane jednorazową sytuacją, jednak w innych przypadkach mogą być bardzo groźne, a to oznacza, że nie powinniśmy ich lekceważyć.

Wsłuchajmy się w nasz organizm

Nierówne bicie serca nazywane jest arytmią. Może się ono pojawiać w różnych sytuacjach, dlatego też powinniśmy zwrócić uwagę na to, kiedy mamy z nią do czynienia.

Wówczas będziemy mogli próbować wyeliminować sytuacje, które do niej prowadzą, albo zdecydować o konieczności udania się do lekarza. Nierówne bicie serca może się pojawić w wyniku silnych emocji, zmęczenia, nadmiernego spożywania alkoholu lub kawy. Jeśli ograniczymy te czynniki, uspokoimy się, odpoczniemy, to może się okazać, że arytmia już się nie powtórzy.

Jednak jeśli nadal będziemy mieli z nią do czynienia, to może to oznaczać, że mamy problemy z sercem albo z układem krążenia. Może być także sygnałem do sprawdzenia czy nie cierpimy czasami na niedobór potasu, magnezu lub wapnia.

Co zrobi lekarz?

Jeśli widzimy, że mimo ustabilizowania życia, zmniejszenia stresu i wyeliminowania używek, arytmia nadal występuje, to koniecznie musimy udać się do lekarza.

On przeprowadzi badanie EKG, jak i badanie krwi, które będzie w stanie powiedzieć mu co się dzieje z naszym sercem. Wówczas zaproponuje odpowiednie leczenie. Może wystarczy zmienić leki, które już przyjmujemy, albo zacząć przyjmować inne, które będą normowały pracę serca.

Jeśli mamy problemy z nierównym biciem serca, które mimo zmiany stylu życia nadal się pojawiają, to jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza. Tylko on po wykonaniu szczegółowych badań, będzie w stanie zalecić odpowiednie działania.