Wydawać by się mogło, że dbałość o wygląd wykazują przede wszystkim kobiety. Realia wokół nas zmieniają się jednak bardzo dynamicznie. Uroda męska coraz powszechniej zasługuje na uwagę, a panowie wychodzą z założenia, że nie mogą zostawić pewnych rzeczy samym sobie. Czynności, które jeszcze kilkanaście lat temu i wcześniej bywały postrzegane za niemęskie i niegodne faceta, obecnie stały się normą. Można tutaj wspomnieć chociażby depilację różnych partii ciała, jak również coraz powszechniejsze korzystanie z balsamów czy kremów. Oczywiście takich, które są dedykowane panom. Dostępność kosmetyków męskich na światowym rynku rośnie z roku na rok. Cieszą się one sporym uznaniem także w Polsce, co nie powinno zaskakiwać. Korzystają z nich zwłaszcza mężczyźni z nieco młodszego pokolenia, dla których codzienna i aktywna dbałość o urodę nie jest żadną fanaberią ani dziwactwem.

Swego czasu gama typowo męskich kosmetyków była zawężana do kilku elementarnych pozycji. Pianka czy krem do golenia, balsam lub płyn po goleniu i dezodoranty – poza tym w użyciu były tylko środki myjące. Dziś wchodząc do dobrze zaopatrzonych drogerii możemy zaobserwować naprawdę szeroki wybór doskonałych kosmetyków dla mężczyzn o bardzo różnym charakterze. Można tutaj wskazać między innymi wspomniane kremy czy maseczki, które efektywnie pielęgnują męską skórę. Zawierają przy tym konkretne składniki aktywne, co do których dowiedziono, iż w szczególny sposób służą właśnie męskiemu ciału. Zapach, zarost i gładka skóra – panowie nie zostawiają tych rzeczy samych sobie Ciało mężczyzny ma swoją specyfikę, dlatego w większości przypadków kosmetyki dedykowane paniom nie zdadzą u nich egzaminu. Są rzecz jasna pewne typy preparatów uniwersalnych, które mogą być stosowane bez względu na płeć czy wiek. Jednakże już sama kompozycja zapachowa jest ważna. Panowie wbrew pozorom są wyczuleni na kwestie zapachowe i zależy im na tym, aby pachnieć męsko.

Stąd nawet kremy do rąk dla panów są odrębnym segmentem rynku. Cechuje je zwykle odpowiednia kompozycja zapachowa, z nutami drzewnymi, korzennymi czy piżmowymi. Są to swego rodzaju evergreeny, gdy mowa o męskich preferencjach zapachowych. Można je odszukać w licznych produktach pielęgnacyjnych czy odświeżających, ale też w żelach pod prysznic, szamponach do włosów czy mydłach. Bywa, że uroda panów jest też poddawana innym działaniom – w tym chociażby zabiegom realizowanym w gabinetach kosmetycznych czy ośrodkach SPA. Kompleksowe oczyszczanie skóry jest jednym z przykładów, podobnie jak nieco intensywniejsze masaże. Część mężczyzn korzysta również z usług w zakresie depilacji – profesjonalizm w tym aspekcie może przełożyć się na zdecydowanie lepsze efekty aniżeli zabiegi realizowane w domowych warunkach. Panowie coraz częściej idą też za trendami związanymi z zarostem, decydując się przy okazji na popularne usługi barbera. Czuwa on nad tym, aby broda oraz wąsy prezentowały się znakomicie i były zawsze perfekcyjnie przystrzyżone i wypielęgnowane.