Życie ludzi niepełnosprawnych w dużej mierze zależy od tego, jak wygląda architektura, która ich otacza. Jeśli ktoś ma w swojej klatce dostęp do windy, albo mieszka na parterze i nie ma żadnych schodów do pokonania, to może się okazać, że nawet osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, będzie mogła prowadzić możliwie jak najbardziej zwyczajne życie. Sprawa się jednak komplikuje, gdy na drodze takich osób stają schody i jednocześnie brak windy, albo podestu, który pozwoliłby im dostać się na niższe piętra. Dlatego w takich przypadkach idealnie mogą się sprawdzić schodołazy. Są one oferowane w różnych typach, a to oznacza, że warto je najpierw wypożyczyć, sprawdzić jak każdy z nich działa, a następnie zdecydować, w które schodołazy powinniśmy zainwestować, aby jak najwięcej osób mogło z nich korzystać.

Gdzie sprawdzają się schodołazy?

Zastanawiamy się nad tym, gdzie mogą się sprawdzić takie schodołazy i dlaczego od jakiegoś czasu cieszą się one tak wielkim zainteresowaniem? Jeśli tak właśnie jest to warto mieć świadomość, że pozwalają one na bezpieczne pokonanie schodów, tam gdzie nie ma windy czy podestów. Takie schodołazy są stosunkowo lekkie i nie zabierają wiele miejsca. Co więcej, w przeciwieństwie do windy takie schodołazy są mobilne, a to oznacza, że możemy je zabrać ze sobą, bo zmieszczą się praktycznie w każdym bagażniku. Dzięki temu swobodnie będziemy mogli z nich korzystać nie tylko w naszym domu, ale również w miejscach publicznych. To oznacza, że jego zakup opłaca się bardziej, niż montaż windy czy platformy.

Schodołazy są proste w obsłudze

Zazwyczaj obawiamy się nowych rzeczy, zwłaszcza takich, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia i od użytkowania których może zależeć bezpieczeństwo innych. Prawda jednak jest taka, że jeśli chodzi o schodołazy to nie mamy się czego obawiać. Zarówno ich montaż, jak i przymocowanie do nich wózka inwalidzkiego jest bardzo proste, a to oznacza, że nie będzie nam to sprawiało żadnego problemu. Co więcej, takie schodołazy mają wmontowany akumulator, a to oznacza, że dodatkowa osoba będzie potrzebna jedynie do asekuracji, bo cały ciężar osoby zwożonej takim schodołazem, będzie się opierał właśnie na tej maszynie. Co więcej jego rozmontowanie i włożenie do bagażnika, jak i późniejsze zmontowanie, również nie będą nam sprawiały żadnego problemu.

Jeśli tylko osoba niepełnosprawna dzięki takiemu rozwiązaniu będzie mogła częściej wyjść z domu, to z pewnością taka inwestycja się opłaci. Warto zobaczyć jakie schodołazy są nam oferowane, jak również jaka kwota dofinansowania może nam być na nie oferowana. Jest to świetne rozwiązanie nie tylko dla osób prywatnych, które mieszkają w bloku bez windy, ale również w tych instytucjach i urzędach, gdzie klienci muszą dostać się na piętro, a nie ma windy czy specjalnego podestu. Takie schodołazy zajmują mniej miejsca, są łatwiejsze w obsłudze, a dodatkowo jeszcze są mobilne, a to oznacza, że można z nich korzystać w różnych miejscach, tam, gdzie w danym momencie jest to najbardziej potrzebne. Dlatego też warto zobaczyć jakie schodołazy są nam oferowane, sprawdzić które z nich najlepiej nam odpowiadają i które najlepiej sprawdzą się w danym miejscu.

Wówczas będziemy wiedzieli, w zakup którego modelu powinniśmy zainwestować, aby mieć pewność, że chętnie i bezpiecznie będziemy mogli z niego korzystać.