Często wydaje nam się, że skoro zaczynamy dietę, to będziemy błyskawicznie chudnąć. Jednak może się okazać, że mimo naszych wysiłków ta waga nie spada tak szybko jakbyśmy chcieli, albo co gorsza nie spada w ogóle. Możemy się wówczas zastanawiać dlaczego tak się dzieje. Dobrze wówczas przyjrzeć się temu, jak faktycznie wygląda nasza dieta i co więcej, nasz styl życia.

Najgorsze co możemy tutaj zrobić, to się poddać, bez szukania przyczyny takiego stanu rzeczy.

Co może być powodem?

Przede wszystkim jeśli jesteśmy na diecie, a nie chudniemy, to może się okazać, że tak naprawdę jemy więcej niż nam się wydaje. Pamiętajmy, że jeśli chcemy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii, to musimy liczyć wszystko co jemy. Nawet pojedynczy owoc, sok owocowy czy garść płatków.

Każdy z nich zawiera określoną ilość kalorii i jeśli ich nie będziemy liczyć, to możemy jeść znacznie więcej niż przypuszczamy. Może się też okazać, że jemy zbyt mało, przez co nasz organizm zaczyna odkładać zapasy na później, bojąc się, że w którymś momencie zostanie pozbawiony pożywienia. Dlatego tak ważne jest to, aby nasza dieta była odpowiednio zbilansowana. Żebyśmy też jedli często, ale w mniejszych porcjach.

Na co jeszcze musimy zwrócić uwagę?

Jeśli mimo naszych wysiłków nadal nie chudniemy, to warto przyjrzeć się naszemu treningowi. Może się okazać, że jest on monotonny i niezmieniony od lat. Im dłużej będzie tak trwał, tym trudniej będzie nam zrzucać kolejne kilogramy, a nawet utrzymać tą wagę, którą już mamy. Możemy być zaskoczeni, ale na brak spadku wagi może wpływać również zbyt mała ilość snu.

Dlatego tak ważne jest to, aby spać przynajmniej 7 – 8 godzin, bo wówczas nasz organizm będzie miał czas na regenerację i lepiej będzie reagował na dietę odchudzającą. Warto wiedzieć, że na brak efektów odchudzania wpływ może mieć również alkohol, jak i stres. To oznacza, że jeśli jesteśmy na diecie, ćwiczymy, a nasza waga nie spada, to uważnie musimy się przyjrzeć jaki styl życia prowadzimy, jak również temu co się obecnie dzieje w naszym życiu.