Wielu ludzi skupia się przede wszystkim na tym, że żylaki prezentują się mało estetycznie. To dlatego, że tworzą na naszych nogach różnej wielkości zgrubienia, co sprawia, że stają się one zdeformowane. Jednak znacznie ważniejsze jest to, że żylaki są niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Dzieje się tak dlatego, że są one objawem niewydolności żylnej, a więc choroby, która związana jest z nadciśnieniem żylnym i słabą drożnością żył. Dlatego też nie możemy ich lekceważyć, tylko jak najszybciej powinniśmy przejść do ich leczenia.

Jak rozpoznać żylaki?

Nie powinniśmy mieć trudności z rozpoznaniem, że cierpimy na problemy z żylakami, ponieważ zazwyczaj widać je gołym okiem, chociaż mogą się one różnić swoją wielkością.

Nie mniej może się pojawić również sucha i swędząca skóra, obrzęk stóp i kostek, jak również skurcze, uczucie ciężkości czy ból nóg. Jeśli będziemy ignorować te wszystkie objawy, to problemy z żylakami będą się pogłębiały, a co się z tym wiąże, będzie się również pogarszało nasze zdrowie, ponieważ będzie występował stan zapalny, a krew będzie gorzej przepływała.

Jak się ich pozbyć?

Jeżeli zastanawiamy się, w jaki sposób możemy się pozbyć żylaków, to przede wszystkim należy iść do specjalisty, który przeprowadzi niezbędne badania, które pozwolą ocenić stan naszych żył.

Następnie może zalecić leczenie za pomocą odpowiednich leków, jednak ono samo w sobie może się okazać niewystarczające. Wówczas trzeba będzie zrzucić nadprogramowe kilogramy jeśli je posiadamy, a następnie przejść do leczenia poprzez odpowiedni ucisk żylaków, chociażby poprzez odpowiednie podkolanówki. Może się także okazać, że konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który pomoże nam usunąć ten problem.

Mając żylaki warto również unikać alkoholu i papierosów. Zmienić dietę, pamiętać o tym, aby podczas siedzenia od czasu do czasu ruszyć nogami, a jeśli mamy pracę stojącą to od czasu do czasu powinniśmy usiąść. Warto także zadbać o więcej ruchu.