Dążenia do zmian w wyglądzie są dość powszechne u wielu osób. Warto przy tym podkreślić, że nie zawsze muszą one się wiązać z dalej idącą ingerencją plastyczną. Generalnie rzecz biorąc współczesna medycyna estetyczna odpowiada na wiele potrzeb. Bywa, że wykonywane zabiegi mają bardzo konkretne podstawy. Zmiany w wyglądzie spowodowane wypadkami, urazami czy przebytymi chorobami pociągają za sobą bardzo poważne konsekwencje. Należy podkreślić, że w takich dość skrajnych sytuacjach operacje plastyczne nie mają w sobie nic z fanaberii, a są de facto sposobem na przywrócenie ludzi do normalnego funkcjonowania w relacjach społecznych – choć piętna zmian czasami nie uda się całkowicie zlikwidować. Jeśli ktoś nie zgadza się ze swoim wyglądem, musi zadać sobie pytanie, czy to jego czysto subiektywne odczucie, czy jednak coś więcej. Bywa, że problemy są ewidentne i nie da się ich uznać za jakąkolwiek przesadę. Wiedzą o tym świetnie sami lekarze zajmujący się medycyną estetyczną. Etyka lekarska nakazuje im, aby podejmować określone działania jedynie wobec tych pacjentów, którzy wykazują rzeczywiste wskazania do dalej idącej ingerencji. Nie jest więc niczym nadzwyczajnym odmowa ze strony chirurga plastycznego.

Gdy uzna on, że zabieg nie ma uzasadnienia, może przekazać pacjentowi swoją negatywną decyzję. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni interesują się medycyną estetyczną Działania związane ze zmianą wyglądu nie zawsze wymagają przeprowadzania skomplikowanych zabiegów. Bywa, że wystarczą mniej inwazyjne zabiegi takie jak geneo pollogen, mające na celu wyeliminowanie pewnych niedoskonałości. Poza tym medycyna estetyczna wcale nie musi się wiązać z ingerencją o chirurgicznym charakterze. Trochę dają o sobie znać pewne stereotypy, z których wynika, że zmiana wyglądu to zawsze operacja plastyczna. Nic z tych rzeczy. Całkiem często zmiany wiążą się na przykład z zabiegami wykonywanymi na skórze – nierzadko zajmują się nimi dermatolodzy. Likwidacja uciążliwych przebarwień jest w tym kontekście jedną z bardziej typowych form terapii, którą można spokojnie zaliczyć do kategorii zabiegów medycyny estetycznej, nawet jeśli specjaliści z tego zakresu ich nie wykonują. Kto w większym stopniu wykazuje zainteresowanie zabiegami związanymi z medycyną estetyczną? Kobiety czy mężczyźni? A może statystycznie rozkłada się to mniej więcej równo? Cóż, nie da się zaprzeczyć temu, że panie generalnie przywiązują zdecydowanie większą wagę do swojego wyglądu oraz wszelkich kwestii związanych z urodą. Dużo łatwiej przychodzi im także znajdowanie w sobie niedoskonałości. Choć trzeba też uczciwie przyznać, że coraz większe grono panów także zgłasza różnego rodzaju problemy związane z wyglądem.

Jeśli jakiś mężczyzna uzna, że potrzebuje pomocy specjalisty z zakresu medycyny estetycznej, odpowiednie rozwiązania są dla niego w pełni osiągalne.