Zazwyczaj najbardziej obawiamy się tego, czego nie znamy. Ten strach jest jeszcze większy, jeśli słyszymy skróty, których nie potrafimy rozwinąć, a są one związane z naszym zdrowiem lub badaniami, które mamy przeprowadzić. Dlatego też warto się dowiedzieć czym jest EUS, bo wówczas może się okazać, że podejdziemy do tego zagadnienia znacznie spokojniej i chętniej. Dlatego też warto mieć świadomość, że EUS to endoskopowa ultrasonografia.

Na czym ona polega?

Zastanawiamy się na czym dokładnie polega badanie EUS i czego możemy się po nim spodziewać? Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że w czasie jego przeprowadzania zostanie wprowadzony do naszego przełyku, żołądka, dwunastnicy lub jelita grubego endoskop zakończony głowicą USG. Dzięki temu będzie można użyć wyższych fal ultradźwiękowych, a to oznacza, że lekarz będzie w stanie uzyskać znacznie dokładniejszy obraz naszego ciała, a więc łatwiej będzie mu powiedzieć co jest przyczyną naszych dolegliwości. Tym bardziej, że EUS pozwala nie tylko zobaczyć jak wyglądają te narządy, ale również pozwala na zbadanie ich wewnętrznych struktur, których nie można sprawdzić podczas zwykłego badania endoskopowego.

Dodatkowe badania

Jeśli poddamy się badaniu jakim jest EUS, to lekarz zyska bardzo dokładny obraz, jednak może się okazać, że konieczne będzie przeprowadzenie dalszych badań.

Wówczas konieczne może się okazać uwypuklenie ściany przewodu pokarmowego, ocena guzów podśluzówkowych, jak i wszelkie nieprawidłowości w budowie ścian przewodu pokarmowego. W tych wszystkich przypadkach endoskopowa ultrasonografia będzie w stanie dać nam znacznie dokładniejsze odpowiedzi, a to będzie zwiększało szansę na to, że lekarz od razu zaproponuje odpowiednie leczenie. Warto wiedzieć, że takie badanie EUS jest dużo dokładniejsze niż tradycyjna endoskopia. Dlatego może się okazać, że jeśli to podstawowe badanie nie da odpowiedzi na wszystkie pytania, to zostaniemy skierowani na EUS, aby móc to wszystko dokładniej obejrzeć.