Wielu ludzi przynajmniej raz w życiu miało problemy z bólem pleców. Może się on objawiać w różny sposób i oddziaływać nie tylko na same plecy, ale również na mięśnie rąk czy nóg, co dodatkowo będzie utrudniało normalne funkcjonowanie. Warto więc wiedzieć, jakie mogą być jego przyczyny i jak sobie z nimi radzić. Tym bardziej, że taki ból pleców może się pojawić niespodziewanie i w najmniej odpowiednim momencie.

Różne przyczyny

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że ból pleców może mieć różne przyczyny. To oznacza, że zanim przejdziemy do jego usuwania, na początek powinniśmy poświęcić trochę czasu na odnalezienie jego źródła. Wówczas łatwiej będzie nam podjąć odpowiednia działania. Taki ból pleców może się pojawić w wyniku urazów, gdy chociażby podniesiemy coś ciężkiego podczas treningu.

Może być również wynikiem przewlekłej choroby, jak chociażby nowotworowej czy zwyrodnieniowej stawów. Do pojawienia bólu pleców może się przyczynić również nadwaga, brak aktywności fizycznej, depresja, stres czy nawet palenie papierosów.

Jak sobie z nim radzić?

Jeśli doskwiera nam ból pleców, to w pierwszej kolejności możemy próbować radzić sobie domowymi sposobami. Poprzez odpoczynek w pozycji leżącej, dobranie odpowiednie aktywności fizycznej, stosowanie zimnych lub ciepłych okładów, jak i stosowanie leków przeciwzapalnych.

Jeśli takie działania nie przyniosą spodziewanych skutków, to powinniśmy udać się do lekarza. On przeprowadzi odpowiednie badania i będzie w stanie zalecić odpowiednie leczenie. Może się ono opierać na lekach, na rehabilitacji, ale w skrajnych przypadkach może się okazać, że konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Najważniejsze jednak jest to, abyśmy nie ignorowali takiego bólu kręgosłupa, bo wówczas takie zmiany będą się pogarszały i będzie tylko gorzej.

Warto wiedzieć, co może u nas powodować ból pleców i w jaki sposób możemy sobie z nim radzić. Czasami może się okazać, że nawet niewielka zmiana zdecydowanie wpłynie na poprawę naszego samopoczucia i zminimalizowanie bólu.