Jan Andrzej Bogusławski

Jan Andrzej Bogusławski urodził się w 1910 roku w Warszawie. Swoją przygodę z architekturą rozpoczął od studiów kierunkowych na Politechnice Warszawskiej. W 1933 po uzyskaniu dyplomu rozpoczął praktykę architekta pod okiem Antoniego Dygata.

Następnie w 1934 roku wyjechał kontynuować studia do Francji na École des beaux-arts. W swojej pracy nie ograniczał się do projektowania samych budowli. Zajmował się dodatkowo projektowaniem wnętrz i umeblowania.

To właśnie za projekty mebli otrzymał Grand Prix na Wystawie Światowej zorganizowanej w 1937 roku. Zaprezentował także swoje meble na Wystawie Światowej w Nowym Jorku, jednak już nie powtórzyły takiego sukcesu jak tego z poprzedniej wystawy. Do najważniejszych prac architekta zalicza się odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie (choć nie została przeprowadzona w całości zgodnie z projektem), kościół pod wezwaniem świętego Andrzeja Boboli w Warszawie, Ambasadę Polski w Rzymie, rekonstrukcję pałacu Chodkiewiczów w Warszawie, Operę Narodową w Madrycie oraz Teatr Narodowy w Budapeszcie.

spafactory.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.